FAQ – Hlinené podlahy

  • Ako dlho vydrží hlinená podlaha?

Na túto najčastejšiu otázku je veľmi jednoduchá odpoveď: až kým ju nedáte preč. Obavy z krátkej životnosti hlinenej podlahy vznikajú z neznalosti, predovšetkým však z predstavy tradičnej hlinenej podlahy niekde v skanzene či starej stodole. Tak ako všetko, aj hlinená podlaha prešla vývojom a dnes ju môžeme realizovať tak, aby spĺňala súčasné požiadavky na kvalitu podlahy. Jej vzhľad bude však závisieť aj od vašej starostlivosti (vhodné umývanie a ošetrovanie, podobne ako pri drevenej podlahe).

  • Dá sa hlinená podlaha umývať?

Neošetrená, surová hlina sa vo vode ľahko rozpúšťa. To môže byť výhoda ale aj nevýhoda. Pri podlahe túto vlastnosť neoceníme…Pre vysokú vodeodolnosť treba hlinenú podlahu poctivo napustiť olejom a prípadne ešte navoskovať vhodným voskom. Olej sa vsiakne do hliny, obalí ílové zrnká a tým pádom sa k nim už voda nedostane. Olej sa s vodou odpudzujú. Dobre napustená hlinená podlaha je teda vodeodolná a možno ju bez problémov namokro umývať. Stačí čistou vodou alebo saponátom určením na umývanie povrchov ošetrených podlahovým voskom (napr. čistiace prostriedky na drevené podlahy). Takáto hlinená podlaha je však (narozdiel od hlinených omietok) takmer úplne difúzne uzavretá. Pri podlahe to však väčšinou nie je problém.

  • Aké sú nevýhody hlinenej podlahy?

Vodeodolnosť a oteruvzdornosť hlinenej podlahy zabezpečujú oleje a vosky (rovnako ako pri drevených podlahách). Z tohoto dôvodu môže byť povrch citlivý na silné odmasťovacie prostriedky. V praxi to znamená, že treba zamedziť dlhodobému pôsobeniu čistiacich prostriedkov s odmasťovacím účinkom (napríklad na riad, pracie gély…). Ak sa tak stane, môže sa na povrchu spraviť matný fľak. Pevnosť podlahy sa však nezmení, ide len o optický efekt fľaku. Riešením je takéto miesto správne prevoskovať prípadne poškodené miesto odstrániť a opraviť novým materiálom.

  • Môže byť v hlinenej podlahe kúrenie?

Hlinená podlaha je vhodná predovšetkým tam, kde je v pláne podlahové kúrenie. To môže byť teplovodné alebo elektrické, prípadne aj teplovzdušné. Hlinená podlaha je masívna vrstva ťažkých materiálov (podobne ako betón) a má výborné tepelno-akumulačné vlastnosti. To je práve výhodou pri podlahovom kúrení. Nevýhodou však je, že pokiaľ v podlahe nekúrite, je studená. To môže byť citeľné najmä pred začiatkom a po ukončení vykurovacej sezóny. V prípade, že nemáte podlahové kúrenie a máte možnosť výberu, odporúčam ako kontaktnú vrstvu na podlahu skôr mäkké dreviny. Drevo má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.

Ak chcete dosiahnuť kvalitnú hlinenú podlahu, treba si vedieť správne pripraviť podklad, namiešať vhodnú zmes a zvoliť správny postup aplikácie.

  • Môže sa po hlinenej podlahe chodiť v topánkach?

Dobre spravená hlinená podlaha je dosť tvrdá a pevná aby zniesla vyššiu záťaž. Problém hlinenej podlahy používanej v priestoroch, kde sa plánuje chodiť v topánkach je ten, že sa väčšinou v podrážkach nachádzajú drobné kamienky. Tie časom postupne spôsobujú na povrchu hlinených podláh drobné škrabance. Hlinená podlaha sa dá v prípade takýchto „defektov“ krásy pomerne jednoducho dať do pôvodného stavu lokálnym preolejovaním prípadne prevoskovaním. Pokiaľ sa však nechcete o hlinenú podlahu príliš často starať, odporúčam na miesta kde budete chodiť v topánkach (v chodbe pri dverách, pri východe na terasu…) použiť iný materiál. Hlinená podlaha sa dá spájať s klasickou dlažbou, prírodným kameňom či drevom, ale výborne vyzerá s terakotou v podobe surovej terakotovej dlažby alebo starých tehál. Pre lepšiu predstavu si pozrite fotky v galérii tu: HLINENÉ PODLAHY

  • Môže sa dať hlinená podlaha aj na betón?

Hlinená podlaha môže byť aj ako nášľapná vrstva na betónový poter v hrúbke pár milimetrov.

 

  • Prečo by som si mal dať práve hlinenú podlahu?

Hlinená podlaha je príjemný pochôdzny povrch. Jej jednoliaty dizajn pekne dotvorí interiér. Jednoducho sa umýva. V porovnaní napr. s kachličkami nie je krehká. Po páde tvrdého predmetu na nevytvorí puklina, ale skôr plastická priehlbina, ktorú je možné opraviť. Prírodné zloženie podlahy a jej vytváranie priamo na mieste nezaťažuje životné prostredie.

 

  • Aká je oteruvzornosť hlinenej podlahy?

Oteruvzdornosť správne urobenej hlinenej podlahy je vďaka obsahu vytvrdnutého prírodného oleja a zmesi oleja s voskom vysoká. Keďže používam rovnaké oleje a vosky ako na drevené podlahy, dá sa odolnosť hlinenej podlahy prirovnať k podlahe z tvrdého dreva napustenej rovnakými olejmi.

  • Aká hrubá je hlinená podlaha?

Hrúbka hlinenej podlahy závisí od celej skladby podlahy a tým pádom od vhodného návrhu. Minimum je pár milimetrov a maximum podľa návrhu a účelu použitia.

 

  • Ako sa udržiava hlinená podlaha?

Údržba hlinenej podlahy je veľmi jednoduchá. Na bežnú údržbu postačuje vytieranie čistou vodou. Keďže povrch nie je porézny. Pri väčšom znečistení je vhodné použiť saponát na drevené podlahy. Raz za rok je vhodné podlahu opätovne prevoskovať. Voskom sa zatiahnu drobné škrabance a obnoví sa jej vzhľad.

  • Nie je hlinená podlaha príliš studená?

Ak pod podlahou nie je použité podlahové vykurovanie, je studená podobne ako keramická podlaha (dlaždice).  Je tepelne akumulačná, dokáže sa ohriať aj ak na jej povrch dopadá slnko a potom je príjemne teplá.

V PRÍPADE, ŽE MÁTE OTÁZKU, KTORÁ VÁM TU CHÝBA, NAPÍŠTE MI: