FAQ – Hlinené omietky

  • Je hlinená omietka drahšia než iné?

Môže byť a nemusí. Závisí to od vášho výberu materiálu a spôsobu práce. Ja ponúkam možnosť vybrať si hlinené omietky tzv. na kľúč. Všetky práce zabezpečím ja, vy si vyberiete materiál, farbu a povrch. To je najdrahšia možnosť. Alebo naopak vás naučím ako si omietky spraviť z vlastnej hliny a svojpomocne. Môžete sa to naučiť priamo u vás na stavbe alebo na kurzoch v ekocentre ArTUR. V takom prípade bude pre vás hlinená omietka určite lacnejšia než ktorákoľvek iná. Všetko závisí od vašej šikovnosti (prípadne odvahy) a pomeru času a financií.

  • Je hlinená omietka vhodná aj do kúpelne?

Hlinené omietky sú vhodné aj do kúpeľní, pretože veľmi dobre pohlcujú nárazovú vzdušnú vlhkosť. Tá pri sprchovaní  doslova vyletí na 95-100%. Naviac sa vodná para pri kontakte s chladnejším povrchom mení na vodu a pokiaľ je ten povrch nenasiakavý, zostáva táto voda na povrchu. Ak nemáte dobre vyriešené dostatočné odvetranie takéhoto priestoru, vzniká riziko plesní.

V kúpeľni je hlinená omietka vhodná všade tam, kde nie je riziko priameho pôsobenia vody (okolo vane, v sprchovom kúte, za umývadlom…). Tiež tam, kde nie sú zvýšené nároky na hygienickú údržbu povrchu (za wc…). Tam kde treba vodeodolný povrch je k hlinenej omietke ideálny marocký štuk.

  • Počul som, že keď budem mať v kúpeľni hlinené omietky, neorosí sa mi zrkadlo…

Táto teória je zavádzajúca, pretože to závisí na podmienkach. Ja mám v kúpeľni hlinené omietky a zrkadlá sa mi rosia. Je to spôsobené tým, že zrkadlá sú veľké a plocha hlinených omietok je nedostatočná na pohltenie vzniknutej pary. Tá sa dostane k studeným zrkadlám a premení sa na vodu. Takže je to závislé od plochy hlinených omietok v pomere k ostatným nenasiakavým materiálom a následne od veľkosti miestnosti. Môžu sa rosiť a nemusia…

  • Chceli by sme hlinené omietky, ale máme obavy, že budú príliš tmavé…

Táto obava vzniká pri predstave, že hlinené omietky sú len hnedé. Nie je to však pravda. Farby rôznych ílov z ktorých sa hlinené omietky miešajú sú od bielej, cez žlté, oranžové, modré, zelené, červené až po takmer čierne. Naviac je možnosť docieliť takmer akúkoľvek farbu tónovaním prírodnými pigmentami. Hlinené omietky je tiež možné maľovať farbami difúzne otvorenými tak, aby sa zachovala paropriepustnosť hlinenej omietky (vápenné nátery, nátery na báze kaolínu, kazeínové farby…)

Hlinené omietky - farby
Hlinené omietky – vzorky farieb ílov, pieskov a pigmenty.

 

  • Aké hrubé sú hlinené omietky?

To závisí od účelu ktorému majú slúžiť a podkladu na ktorý sa budú nanášať. Ak chcete funkčné hlinené omietky, ktoré vám budú dobre regulovať vzdušnú vlhkosť, tak by ste mali mať celkovú hrúbku aspoň 2 – 2,5 cm. Ak máte na stenách veľa nerovností, budete mať prirodzene omietku hrubšiu. Ak má hlinená omietka plniť dekoratívny účel, môže mať hrúbku 2-5 mm. Na obrázku je príklad skladby hlinených omietok na stene z hlinených tehál.

Zloženie vrstien hlinenej omietky.
Hlinená omietka príklad – zloženie vrstiev na modernej hlinenej tehle.

 

  • Ako dlho vydrží hlinená omietka?

Hlinená omietka podlieha priamemu pôsobeniu vody (nie vzdušnej vlhkosti!) a mechanickému opotrebeniu. Pri dodržaní správneho nanášania a kvality zmesi vám hlinená omietka poslúži desiatky rokov. Najstaršia známa hlinená tehla (nepálená) je stará cca 10.000 rokov…

  • Nebude sa z hlinených omietok drobiť piesok?

Z poctivo urobenej omietky sa piesok neuvoľňuje. Dôvody drobenia piesku zo stien môžu byť dva: zle namiešaná zmes alebo nekvalitná práca. V obidvoch prípadoch je to problém toho, kto hlinené omietky nanášal na stenu. Pri práci sa materiál prejaví. Remeselník, ktorý svojej práci rozumie, to zistí. Stal sa prípad, že zákazník si vybral najlacnejšie hlinené omietky, tie sa mu potom „sypali“. Ten najlacnejší omietkar sa už neunúval dvihnúť telefón a daný problém zodpovedne riešiť. Toto sa dá ošetriť zmluvou o dielo pred začatím prác.

  • Aký musí byť podklad pod hlinené omietky?

Podklad pod hlinené omietky musí byť nasiakavý a drsný a ak nie je dostatočne nasiakavý, tak aspoň drsný. Závisí to od požadovanej celkovej hrúbky budúcej hlinenej omietky a podkladu.

  • Dajú sa upraviť hlinené povrchy tak, aby boli trvale vodeodolné?

Dajú, ale takýto povrch už nebude difúzne otvorený, prípadne len minimálne (napr. súčasné hlinené podlahy).

  • Nepopraská mi hlinená omietka?

Na hrubej omietke môžu vzniknúť vlásočnicové trhlinky. Ak sú trhliny väčšie, je to problém, ktorý sa môže preniesť do jemných omietok. Môže sa to prejaviť aj oveľa neskôr. Ak sú trhliny v jemnej omietke, je to spôsobené neodborným nanášaním alebo nekvalitnou zmesou. Treba však rozlišovať medzi trhlinami v omietke a trhlinami, ktoré vznikajú pohybom konštrukcií.

  • Z čoho je hlinená omietka?

V hlinenej omietke je základ hlina a piesok. V hrubej omietke je piesok 0-4 mm a v jemnej 0-2 mm. Ak  sa jedná o priemyselne vyrábanú omietku, treba sa pýtať výrobcu akú frakciu do zmesi namiešal). Sú aj dekoratívne omietky v ktorých je veľmi jemná frakcia piesku. Podľa potreby sa môže do omietky pridávať prírodné vlákno, či už ako výstuž pri hrubších vrstvách alebo ako dekoračný prvok.

 

V PRÍPADE, ŽE MÁTE OTÁZKU, KTORÁ VÁM TU CHÝBA, NAPÍŠTE MI: